Kniha Zrýchlená doba koronová varuje pred rizikami, ktoré prináša digitálna revolúcia
Rok 2020 bol silným akcelerátorom zmien, ktoré tu prebiehali už dávnejšie, len sme si ich nie vždy uvedomovali. Príchod globálnej pandémie Covid-19 sme vďaka výraznému posunu v digitalizácii zvládli omnoho jednoduchšie, než keby prišla pred niekoľkými rokmi. Až 26 % obyvateľov Slovenska pracovalo počas prvej vlny prevažne z domu. Kým home-office bol pred marcom 2020 považovaný skôr za benefit, či dokonca prejav papalášstva, vďaka korone sa stal bežným spôsobom práce.
Aj o tom je kniha Zrýchlená doba koronová, ktorá vychádza v týchto dňoch vo vydavateľstve TouchIT a bude sa predávať spolu s rovnomenným decembrovým dvojčíslom časopisu. Kniha sleduje zmeny, ktoré priniesla digitalizácia vo viacerých oblastiach ako sú napríklad ľudská práca, komunikácia alebo obchod, ale venuje sa aj ich odvráteným stránkam. Robotizácia pripravuje stále viac ľudí o prácu a Slovensko v tomto patrí k najohrozenejším krajinám. Vďaka premysleným algoritmom sociálnych médií prepadáme novým fóbiám či závislostiam a filtračné bubliny likvidujú naše kritické myslenie.

„Prvé stránky knihy som napísal ešte pred príchodom pandémie. Keď sa ale dvíhala prvá vlna, pochopil som, že tá zmeny v spoločnosti ešte urýchli. Veď on-line obchod na jar narástol o 50 %, zhruba rovnaký nárast sme zaznamenali pri bezhotovostných platbách. Firmy vypovedajú kancelárske priestory a už je viac než jasné, že mnohí zamestnanci sa už nevrátia do kancelárii, ale zostanú pracovať z domu. Aj preto kniha dostala podtitul – Ako si v roku 2020 dala digitálna revolúcia rande s pandémiou Covid-19. Myslím, si, že to nebolo dobré rande a že jeho dôsledky nás ešte v mnohom nepríjemne prekvapia,“ hovorí autor knihy, politológ a bývalý novinár Roland Kyška.
Kniha nové trendy konfrontuje s udalosťami, ktoré nastali v dôsledku pandémie Covid-19 a nastoľuje mnohé otázky. Nevyhýba sa ani politike, kde autor sleduje postupnú transformáciu klasických politikov na digitálnych, ktorí si sami vytvárajú a manažujú svoj imidž on-line. A podľa reakcií verejnosti následne korigujú svoje správanie. Budeme si ich v budúcnosti nakupovať ako tovar v e-shope? – pýta sa autor v súvislosti s tendenciou zaviesť elektronické voľby, ktoré má súčasná Matovičova vláda vo svojom programovom vyhlásení.
„Kniha je nabitá cennými poznatkami o dôsledkoch technologického rozvoja a dáva do súvislosti javy a problémy, ktoré často v súvislostiach nevnímame. Spolu s tým však pribúdajú aj otázky. Ako resuscitovať politiku? Ako sa starať o zdravý verejný rozum? Ako nájsť primeranú rovnováhu medzi slobodou a bezpečím? A ako tieto problémy ovplyvnila pandemická kríza? Roland predkladá presvedčivý obraz týchto nebezpečenstiev,“ hovorí o knihe profesor politológie Karel B. Müller z pražskej Fakulty medzinárodných vzťahov Vysokej školy ekonomickej.
„Autor ako pravý znalec situácie fakty nezahmlieva, ale svižným tempom nám poodhaľuje poznanie, ktoré môže našej psyché pomôcť prispôsobiť sa. Ako sám vraví digitalizácia nám nedá vydýchnuť. Preto po prečítaní odporúčam: nádych a výdych,“ dodáva riaditeľ Ligy za duševné zdravie Martin Knut.
Zrýchlená doba koronová je prvou knižnou publikáciou vydavateľstva Touch IT, ktoré už päť rokov vydáva magazín o IT a technologických novinkách. „Táto kniha je výborný relax, ktorý vás ale prinúti poriadne sa zamyslieť. Aj preto sme sa rozhodli ju nielen vydať, ale v prvej fáze ju pridať k nášmu časopisu ako darček pre našich čitateľov. V decembri a januári obe publikácie teda dostanete za bezkonkurenčnú cenu len 2,49 €. Za plnú cenu knihu začneme predávať až v novom roku,“ hovorí šéfredaktor TouchIT Ondrej Macko. Knihu ilustrovala mexická dizajnérka Elena Petel, ktorú autor oslovil na diaľku cez aplikáciu Fiverr, aby tak v praxi ukázal ako funguje microworking, jedna z tém uvádzanej knihy. „V žiadnom prípade nečakajte happy end,“ dodáva R. Kyška na záver.